Täydellinen liikuntaviikko Pohjois-Savossa syyskuussa

1.6.2015


Kaikki Pohjois-Savon yhdeksäntoista kuntaa ovat päättäneet järjestää yhdessä Pohjois-Savon Liikunta ry:n kanssa täydellisen liikuntaviikon, jonka tavoitteena on lisätä liikettä arjessa. Tämä kyseinen viikko on vko 40 eli 28.9.-4.10.2015. Poikkeuksena on Varkaus, jossa viikko toteutetaan jo 31.8.-6.9.

Liikkumattomuuden hinta on UKK-instituutin laskelmien mukaan Suomessa 1-2 mrd €/vuosi ja Pohjois-Savossa tämä tarkoittaa vuosittain 48-96 milj. euroa. Lisäksi tulevat osin vähäisestä liikkumisesta johtuvat mm. diabeteksen hoitokustannukset ja suurentunut kaatumisen riski jne. Liikkeen lisääminen on siis erittäin tärkeä yhteiskunnallinen asia ja se voidaan toteuttaa melko pieninkin muutoksin. Siksi kunnat ovat halunneet lähteä lisäämään liikettä myös täydellisen liikuntaviikon kautta. Mukana voivat olla kaikki yhteisöt ja yksittäiset ihmiset ikään katsomatta.

Innostajana tähän ovat olleet onnistuneet kokeilut muualla, esimerkiksi viime syksynä järjestetty täydellinen liikuntakuukausi Mikkelissä ja myös Jyväskylässä toteutettu vastaavanlainen malli. Täydellistä liikuntaviikkoa Pohjois-Savossa ei kohdenneta erityisesti kenellekään eikä siitä suljeta pois ketään, vaan kaikilla on mahdollisuus osallistua. Tämän mahdollistaa kaikissa kunnissa oleva liikuntatoimen yhdyshenkilö, jonka tehtävänä on tavoittaa verkostojensa avulla mahdollisimman paljon kuntalaisia. Liikettä lisätään mm. kokeilukulttuurin keinoin ja lähinnä ilon, innostuksen ja osallistumisen kautta. Kaikki tämä tehdään mahdollisimman vähillä kustannuksilla tai maksutta ja yhdessä ideoiden, joten liikunta näkyy ja kuuluu teemaviikon aikana erityisen paljon joka puolella maakuntaa. 

Yksi viikko ei tietenkään ratkaise liikkumattomuuden ongelmia, mutta kaikki se, mitä tämän toiminnan myötä saadaan aikaan auttaa asiassa. Täydellisen liikuntaviikon myötä nostetaan esille myös paikallisia osaajia ja osoitetaan, miten monilla pienillä teoilla saadaan aikaan iso vaikuttavuus. Työkaluna on mm. yhteinen nettisivusto (mallina www.liikkuvamikkeli.fi), johon tallennetaan ja jonka kautta jaetaan ideoita, toteutuksia ja kokemuksia kaikkien hyödynnettäväksi. Myös sosiaalinen media on mahdollisimman laajassa käytössä. Esimerkkeinä liikkeen lisäämisestä voi olla esim. istumisen vähentäminen, toiminnalliset oppitunnit tai työmatkaliikunnan lisääminen.

Myös urheiluseurat ja muut yhdistykset voivat olla tässä mukana haluamallaan tavalla esim. järjestämällä tapahtumia. Koska kaikki tapahtuu yhdessä ideoiden ja kokeillen, niin ulkoapäin tuotua valmista mallia ei ole, mutta toki hyödynnetään jo olemassa olevia käytäntöjä. Tavoitteena on myös, että liikunta olisi esillä monin eri tavoin Suomen itsenäisyyden juhlavuotena 2017 ja sitä vartenkin harjoitellaan tällaista yhdessä tekemistä. Vuosikymmeniä sitten oli mm. kävelymaaottelu Ruotsia vastaan kansanterveyden kohentamiseksi ja vaikka tässä ei nyt kilpailla kenenkään kanssa, niin kunnat voisivat haastaa itseään liikkeen lisäämiseen. 

Lähtölaukauksena täydellisen liikuntaviikon järjestämiseen Pohjois-Savossa on 12.5. Siilinjärven Kunnonpaikassa pidetty kuntien liikunnan toimihenkilöiden työkokous, jossa sovittiin yhteisestä liikkeelle lähdöstä.

Lisätietoja: 

Risto Kovanen, Pohjois-Savon Liikunnan aluejohtaja 
risto.kovanen@pohjois-savonliikunta.fi, 0407058897

Kuntien yhteyshenkilöt:

Iisalmi: Pekka Partanen, pekka.partanen@iisalmi.fi
Juankoski: Reijo Tirkkonen, reijo.tirkkonen@juankoski.fi
Kaavi: Riitta Iivanainen, riitta.iivanainen@kaavi.fi
Keitele: Kalle Tenhunen, kalle.tenhunen@keitele.fi
Kiuruvesi: Lassi Myllylä, lassi.myllyla@kiuruvesi.fi
Kuopio: Pasi Räsänen, pasi.rasanen@kuopio.fi
Lapinlahti: Hanna Heiskanen, hanna.heiskanen@lapinlahti.fi
Leppävirta: Minna Kaulamo, minna.kaulamo@gmail.com
Pielavesi: Tuula Moilanen, tuula.moilanen@pielavesi.fi
Rautalampi: Minna Laitinen, minna.laitinen@rautalampi.fi
Rautavaara: Kirsi Karvinen, kirsi.karvinen@rautavaara.fi
Siilinjärvi: Timo Hyötyläinen, timo.hyotylainen@siilinjarvi.fi
Sonkajärvi: Jussi Haapala, jussi.haapala@sonkajarvi.fi
Suonenjoki: Niina Miilunpohja, niina.miilunpohja@suonenjoki.fi
Tervo: Juha Honkaselkä, juha.honkaselka@tervo.fi
Tuusniemi: Sirkku Kumpulainen, sirkku.kumpulainen@tuusniemi.fi
Varkaus: Maire Kolari-Sorjonen, maire.kolari-sorjonen@varkaus.fi
Vesanto: Mauri Kilpeläinen, mauri.kilpelainen@vesanto.fi
Vieremä: Sonja Kärkkäinen, sonja.karkkainen@vierema.fi