Palkitut vuosien varrelta

Alla listaus vuoden palkitut 2019 - 2013

Vuoden 2019 palkitut

Vuoden urheilija 
Iivo Niskanen 
Vuoden valmentaja 
Jani Honkavaara, KuPS 
Vuoden joukkue 
Veikkausliigan mestari KuPS 
Vuoden nuori urheilija 
Elisa Holopainen, KalPa 
Vuoden nuorisourheiluseura  
Cheer Stars, Kuopio 
Elämänura-palkinto
Erkki Turunen, Siilinjärvi 
Kansainvälisyys-palkinto  
Taneli Tenhunen 
Veikkauksen Jokeri-palkinto 
Mika Hujanen, Sonkajärvi 
Taustavoima-palkinto 
Vesannon Urheilijoiden juniorilentopallon tehokolmikko Tarja Huuskonen, Nina Toikkanen ja Anne Nuutinen. 
Savolainen urheiluteko
SiiPettärien nousu naisten Superpesikseen 
Tähtiseuran kannustuspalkinto 
Leppävirran Viri 

Kuntien vuoden liikuttajat (kuntien oma valinta) 
Iisalmi 
Liikuntaseura Ote 
Kaavi 
Risto Reijonen 
Keitele 
Keiteleen ampumaseuran juniorijaosto  
Kiuruvesi 
Perhe Piippo (Sirpa, Jouni, Henriikka, Maria, Sara, Joonas ja pilvenreunalta Pentti-ukki)  
Kuopio 
Jarmo Malinen 
Lapinlahti 
Lapinlahden kunnan koululaisten liikunnallinen iltapäivätoiminta 
Leppävirta 
Reetta Nenonen 
Pielavesi 
Tuula Moilanen ja Minna Jussila 
Rautalampi 
Tuomas Kullaa 
Rautavaara 
Koillis-Savon Sulka 
Siilinjärvi 
Siilinjärven Ponnistus   
Sonkajärvi 
Jari Heiskanen 
Suonenjoki 
Ismo Laine 
Tervo 
Eerikkala Golf  
Tuusniemi 
Hannu Reinikainen 
Varkaus 
Varkauden Tarmon salibandyn junioritoiminta 
Vesanto 
Toni Liimatainen/ Vesannon Reserviläiset 
Vieremä   
Eläkeliiton Vieremän yhdistys

Vuoden 2018 palkitut

Vuoden urheilija 
Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura 
Vuoden valmentaja
Pekka Utriainen, Kuopion Steelers 
Vuoden joukkue
KuPSin pronssijoukkue Veikkausliigassa 
Vuoden nuori urheilija 
Sara Francis, Kiuruveden Urheilijat 
Vuoden nuorisourheiluseura 
Leppävirran Viri 
Taustavoima-palkinto  
Rauno Tuomainen, Siilinjärven Pesis 
Savolainen urheiluteko
Lentopallon Power Cup/Puijo Wolley Juniorit 
Alueellinen Tähtiseuran kannustuspalkinto 
Siilinjärven Ponnistus/mäkijaosto 
Elämänura-palkinto 
Marja Lipponen, Iisalmi 
Kansainvälisyys-palkinto  
Otto Kaipiainen, Kuopio (e-urheilija) 
Veikkauksen Jokeri-palkinto 
Pasi Pitkänen, Kaavi 

Kuntien vuoden liikuttajat (kuntien oma valinta) 
Iisalmi 
Iisalmen Yrittäjät 
Kaavi 
Raija Korhonen 
Keitele 
Keiteleen Nuju 
Kiuruvesi 
Vesa Vainio 
Kuopio 
Puijon Latu 
Lapinlahti 
Eläkeliiton Lapinlahden yhdistys 
Leppävirta 
Leppävirran Hevosystäväinseura 
Pielavesi 
Eläkeliiton Pielaveden yhdistys 
Rautalampi 
Erkki Jaamalainen 
Rautavaara 
Voimatupa 
Siilinjärvi 
Siilin Latu   
Sonkajärvi 
Marja-Riitta Heiskanen 
Suonenjoki 
Toni Hänninen 
Tervo 
Tiia Pääkkönen 
Tuusniemi
Päivi ja Kai Karinen       
Varkaus 
Lasse Karppinen 
Vesanto 
Merja Solonen ja Marjut Hytönen    
Vieremä  
Kaisa Laitinen, Terhi Huovinen ja Juha Martikainen


Vuoden 2017 palkitut

Vuoden urheilija 
Urho Nissilä, Kuopion Palloseura
Vuoden valmentaja 
Jani Honkavaara, Kuopion Palloseura 
Vuoden joukkue 
KalPan miesten Liigajoukkue 
Vuoden nuori urheilija 
Eetu Nousiainen, Puijon Hiihtoseura 
Vuoden nuorisourheiluseura 
PK-37 Iisalmi
Taustavoima-palkinto 
Markku Keinänen JunioriKalPa 
Savolainen urheiluteko 
Iivo Niskasen MM-hiihto Lahdessa 
Alueellinen Sinettiseuran kannustuspalkinto 
Iisalmen Taekwondo 
Elämänura-palkinto 
Raili Tilli, Kuopio 
Kansainvälisyys-palkinto 
Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin- 89 
Veikkauksen Jokeri-palkinto 
Timo Oinonen, Kuopio 

Kuntien vuoden liikuttajat 
Iisalmi 
Seppo Karppinen 
Kaavi 
Eläkeliiton Kaavin yhdistys 
Keitele 
Tiina Kukkonen 
Kiuruvesi 
Terho Nousiainen 
Kuopio 
HöntsäPesis toiminta, Puijo Pesis 
Lapinlahti 
Matti Sorvari, Lapinlahden jäähalli Oy:n hallimestari 
Leppävirta 
Tuija ja Ilpo Koponen 
Pielavesi 
Sergei Ivanov 
Rautalampi 
Anni Pihl 
Rautavaara 
Ala-Luostan seura 
Siilinjärvi 
Siilinjärven Pesis   
Sonkajärvi 
Aleksi Kortelainen 
Suonenjoki 
Suonenjoen Latu 
Tervo 
Anna-Maija Nenonen 
Tuusniemi 
Koillis-Tuusniemen kyläyhdistys 
Varkaus 
Varkauden Naisvoimistelijat 
Vesanto 
Mauri Kilpeläinen 
Vieremä  
Vieremän Peli-Haukat 

Vuoden 2016 palkitut

Vuoden urheilija
Esapekka Lappi 
Vuoden joukkue
Iisalmen Peli-Karhujen miesten edustusjoukkue 
Vuoden valmentaja 
Pekka Virta 
Elämänura-palkinto 
Seppo Pelli 
Kansainvälisyys-palkinto 
Sari Essayah 
Vuoden nuori urheilija  
Kiira Väänänen 
Vuoden nuorisourheiluseura 
Salibandyseura Welhot 
Savolainen urheiluteko
Marjaana Heikkisen paraolympiahopea  
Taustavoima 
Warkauden Pallo-35:n junioritoiminta 
Veikkauksen Jokeri-palkinto 
Kari Saastamoinen 
Sinettiseura-palkinto 
Siilinjärven Pesis

Kuntien vuoden liikuttajat 
Siilinjärvi 
Tarinagolf ry 
Varkaus 
Varkauden Seutuliiga ry 
Suonenjoki 
Hannu Pakarinen 
Keitele 
Marja Saastamoinen 
Lapinlahti 
Lapinlahden Luistin -89 ry 
Rautalampi 
Riders Cup 
Tuusniemi 
Hengitysyhdistys 
Kaavi 
Kaavin Kaiku ry 
Pielavesi 
Pielaveden Sydänyhdistys ry 
Kiuruvesi 
Jaakko Pehkonen 
Vieremä 
Vieremän Lentopallo -92 ry 
Kuopio 
Minna Canthin koulun Välkkäri-toiminta 
Leppävirta 
Ilkka Mannila 
Vesanto 
Vesannon Urheilijat ry juniorilentopallo 
Tervo 
Vesa Hanhijoki 
Juankoski 
Juankosken Punnerrus ry 
Iisalmi 
Iisalmen Peli-Karhut ry 
Iisalmen Peli-Karhut juniorit ry 
Sonkajärvi 
Hannu Heiskanen  
Rautavaara 
Rautavaaran Nuorisovaltuusto 

Vuoden 2015 palkitut

Elämänura-palkinto
Erkki Lipponen 
Vuoden urheilija
Kerttu Niskanen 
Vuoden valmentaja
Lilli Härmä-Leinonen 
Vuoden joukkue
Kuopion Painonnostajat 
Vuoden nuori urheilija
Rene Rinnekangas 
Vuoden nuorisourheiluseura
WJK-Juniorit 
Taustavoima-palkinto
KuPS IV 
Savolainen Urheiluteko
Leka Battle 
Jokeri-palkinto
Kimmo Timonen - Stanleycup mestaruus / torijuhla 
Kehon ja mielen mestarit
Jukka Viitasaari 
   
Vuoden Liikuttajat   
Iisalmi
Iisalmen Latu ry 
Juankoski
Juankosken Pyrkivä ry 
Kaavi Riitta
Iivanainen 
Keitele
Satu Raatikainen 
Kiuruvesi
Matti Saastamoinen 
Kuopio
Aino Manninen 
Lapinlahti
Varpaisjärven Vire 
Leppävirta
Pentti Kervinen 
Pielavesi
Pielaveden ja Keiteleen kansalaisopisto 
Rautalampi
Kerkonkosken Ketterä 
Rautavaara
Rautavaaran Isku / Saappaanheitto, naiset 
Siilinjärvi
Vuorelan Veikot frisbeegolftoiminta 
Sonkajärvi
Tuula Valtonen 
Suonenjoki
Suonenjoen Urheiliautoilijat / JOKKIS SM-2015 kilpailut 
Tuusniemi
Koillis-Savon Urheiluautoilijat ry 
Varkaus
Maire-Kolari Sorjonen 
Vesanto
REISKA MM-turnaus 
Vieremä
Vieremän Kylänraitti ry 
Tervo
Pirkko Väätäinen 

Vuoden 2014 palkitut

Vuoden nuori urheilija
Katarina Naumanen, Pallokissat Kuopio 
Vuoden nuorisourheiluseura
Kuopion Reippaan Voimistelijat 
Elämänura-palkinto
Immo Kuutsa 
Savolainen urheiluteko
Hiihdon maakuntaviesti Iisalmessa 
Taustavoima-palkinto
Ari Kärki 
Vuoden joukkue
Pallokissat Kuopio, naisten liigajoukkue 
Vuoden valmentaja
Tuomas Sammelvuo 
Vuoden urheilija
Antti Ruuskanen 
Valo ry:n ja Veikkauksen Jokeri-palkinto 
Terho Happonen 

kuntien Vuoden liikuttajat 
Iisalmi
Kuntoklubi Pelixir 
Juankoski   Kimmo Kettunen 
Kaavi
Timo Hatakka 
Keitele
Kalle Tenhunen 
Kiuruvesi
Kiuruveden Palloilijat 
Kuopio
Kuopion Suunnistajat 
Lapinlahti
Lapinlahden Pallo -95 
Leppävirta
Eeva Immonen 
Maaninka
Timo Ruuskanen 
Pielavesi
Tuula Moilanen 
Rautalampi
Oikarin Tähti 
Rautavaara
Ilkka Maunula 
Siilinjärvi
Ahmon koulun Liikkuva koulu -team 
Sonkajärvi
Vesa Hynynen 
Suonenjoki
Helena Jäntti 
Tervo
Penkkipunnerruksen SM-kisat 
Tuusniemi
Ulla Soininen 
Varkaus
Eila Lötjönen 
Vesanto
Laura Nuutinen 
Vieremä
Vieremän Koitto  

Vuoden 2013 palkitut

Vuoden urheilija
Antti Ruuskanen 
Vuoden valmentaja
Tuomas Sammelvuo 
Vuoden joukkue
Vieremän Koiton naisten hiihtoviestijoukkue 
Kerttu Niskanen, Eveliina Randelin, Marjaana Pitkänen 
Taustavoima-tunnustus
Mika Kojonkoski 
Savolainen urheiluteko
KuPS B-junioreiden Suomen Mestaruus 
Elämänura-palkinto
Pentti Niskanen 
Vuoden nuorisourheiluseura
Siilinjärven Pesis 
Vuoden nuori urheilija
Ilkka Herola
Veikkauksen Jokeri-palkinto
Liisa Suihkonen 

Kuntien Vuoden Liikuttajat: 
Iisalmi
Tommi Lehto / Juhani Ahon yläkoulu 
Iisalmi
Jari Hiltunen / Kauppis-Heikin yläkoulu 
Juankoski
Juankosken Kuntoilijat ry 
Kaavi
Pasi Pitkänen 
Keitele
Seppo Stranius 
Kiuruvesi
Anja Huuskonen 
Kuopio
Salibandyseura Welhot ry 
Lapinlahti
Savo Games 
Leppävirta
Jorma Rajakannas 
Maaninka
Maaningan Mahti ry 
Pielavesi
Pielaveden Voimistelijat ry 
Rautalampi
Janne Mensonen 
Rautavaara
Keijo Lukkarinen  
Siilinjärvi
Vuorelan Kunto ry 
Sonkajärvi
Eero Heiskanen  
Suonenjoki
Suonenjoen Naisvoimistelijat ry 
Tervo
Kahvakuulanaiset 
Tuusniemi
Tuusjärven Tuiske ry 
Varkaus
Samin Liikunta-ja elämyspalvelut Ky 
Vesanto
Topi Simonen 
Vieremä
Anneli Makkonen