Palkitut aiemmilta vuosilta

Vuoden 2017 parhaat, palkittu 26.1.2018

Vuoden urheilija
Urho Nissilä, Kuopion Palloseura

Vuoden valmentaja
Jani Honkavaara, Kuopion Palloseura

Vuoden joukkue
KalPan miesten Liigajoukkue

Vuoden nuori urheilija
Eetu Nousiainen, Puijon Hiihtoseura

Vuoden nuorisourheiluseura
PK-37 Iisalmi  (kiitospuhe)

Taustavoima-palkinto
Markku Keinänen JunioriKalPa

Savolainen urheiluteko
Iivo Niskasen MM-hiihto Lahdessa

Alueellinen Sinettiseuran kannustuspalkinto
Iisalmen Taekwondo

Elämänura-palkinto
Raili Tilli, Kuopio

Kansainvälisyys-palkinto
Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin- 89

Veikkauksen Jokeri-palkinto
Timo Oinonen, Kuopio


Kuntien vuoden liikuttajat

Iisalmi
Seppo Karppinen

Kaavi
Eläkeliiton Kaavin yhdistys

Keitele
Tiina Kukkonen

Kiuruvesi
Terho Nousiainen

Kuopio
HöntsäPesis toiminta, Puijo Pesis

Lapinlahti
Matti Sorvari, Lapinlahden jäähalli Oy:n hallimestari

Leppävirta
Tuija ja Ilpo Koponen

Pielavesi
Sergei Ivanov

Rautalampi
Anni Pihl

Rautavaara
Ala-Luostan seura

Siilinjärvi
Siilinjärven Pesis  

Sonkajärvi
Aleksi Kortelainen

Suonenjoki
Suonenjoen Latu

Tervo
Anna-Maija Nenonen

Tuusniemi
Koillis-Tuusniemen kyläyhdistys

Varkaus
Varkauden Naisvoimistelijat

Vesanto
Mauri Kilpeläinen

Vieremä 
Vieremän Peli-Haukat

Vuoden 2016 parhaat, palkittu 27.1.2017

Vuoden urheilija 2016 (Savon Sanomien levikkialueen paras urheilija)
Esapekka Lappi

Vuoden joukkue 2016
Iisalmen Peli-Karhujen miesten edustusjoukkue

Vuoden valmentaja 2016
Pekka Virta

Elämänura-palkinto 2016
Seppo Pelli

Kansainvälisyys-palkinto 2016
Sari Essayah

Vuoden nuori urheilija 2016
Kiira Väänänen

Vuoden nuorisourheiluseura 2016
Salibandyseura Welhot

Savolainen urheiluteko 2016
Marjaana Heikkisen paraolympiahopea 

Taustavoima 2016
Warkauden Pallo-35:n junioritoiminta

Veikkauksen Jokeri-palkinto
Kari Saastamoinen

Sinettiseura-palkinto
Siilinjärven Pesis


Kuntien vuoden liikuttajat 2016

Siilinjärvi
Tarinagolf ry

Varkaus
Varkauden Seutuliiga ry

Suonenjoki
Hannu Pakarinen

Keitele
Marja Saastamoinen

Lapinlahti
Lapinlahden Luistin -89 ry

Rautalampi
Riders Cup

Tuusniemi
Hengitysyhdistys

Kaavi
Kaavin Kaiku ry

Pielavesi
Pielaveden Sydänyhdistys ry

Kiuruvesi
Jaakko Pehkonen

Vieremä
Vieremän Lentopallo -92 ry

Kuopio
Minna Canthin koulun Välkkäri-toiminta

Leppävirta
Ilkka Mannila

Vesanto
Vesannon Urheilijat ry juniorilentopallo

Tervo
Vesa Hanhijoki

Juankoski
Juankosken Punnerrus ry

Iisalmi
Iisalmen Peli-Karhut ry
Iisalmen Peli-Karhut juniorit ry

Sonkajärvi
Hannu Heiskanen 


Rautavaara
Rautavaaran Nuorisovaltuusto

 

 

 

Vuoden 2015 parhaat, palkittu 29.1.2016

Elämänura-palkintoErkki Lipponen
Vuoden urheilijaKerttu Niskanen
Vuoden valmentajaLilli Härmä-Leinonen
Vuoden joukkueKuopion Painonnostajat
Vuoden nuori urheilijaRene Rinnekangas
Vuoden nuorisourheiluseuraWJK-Juniorit
Taustavoima-palkintoKuPS IV
Savolainen UrheilutekoLeka Battle
Jokeri-palkintoKimmo Timonen -
 Stanleycup mestaruus / torijuhla
Kehon ja mielen mestaritJukka Viitasaari
  
Vuoden Liikuttajat 
IisalmiIisalmen Latu ry
JuankoskiJuankosken Pyrkivä ry
KaaviRiitta Iivanainen
KeiteleSatu Raatikainen
KiuruvesiMatti Saastamoinen
KuopioAino Manninen
LapinlahtiVarpaisjärven Vire
LeppävirtaPentti Kervinen
PielavesiPielaveden ja Keiteleen kansalaisopisto
RautalampiKerkonkosken Ketterä
RautavaaraRautavaaran Isku / Saappaanheitto, naiset
SiilinjärviVuorelan Veikot frisbeegolftoiminta
SonkajärviTuula Valtonen
SuonenjokiSuonenjoen Urheiliautoilijat /
 (JOKKIS SM-2015 kilpailut
TuusniemiKoillis-Savon Urheiluautoilijat ry
VarkausMaire-Kolari Sorjonen
VesantoREISKA MM-turnaus
  
VieremäVieremän Kylänraitti ry
  
TervoPirkko Väätäinen


VUODEN 2014 PARHAAT

 

Vuoden nuori urheilija   Katarina Naumanen, Pallokissat Kuopio

Vuoden nuorisourheiluseura   Kuopion Reippaan Voimistelijat

Elämänura-palkinto   Immo Kuutsa

Savolainen urheiluteko   Hiihdon maakuntaviesti Iisalmessa

Taustavoima-palkinto   Ari Kärki

Vuoden joukkue   Pallokissat Kuopio, naisten liigajoukkue

Vuoden valmentaja   Tuomas Sammelvuo

Vuoden urheilija   Antti Ruuskanen

Valo ry:n ja Veikkauksen   Terho Happonen

Jokeri-palkinto       

                                               

Pohjois-Savon kuntien Vuoden liikuttajat

 

Iisalmi   Kuntoklubi Pelixir

Juankoski   Kimmo Kettunen

Kaavi   Timo Hatakka

Keitele   Kalle Tenhunen

Kiuruvesi   Kiuruveden Palloilijat

Kuopio   Kuopion Suunnistajat

Lapinlahti   Lapinlahden Pallo -95

Leppävirta   Eeva Immonen

Maaninka   Timo Ruuskanen

Pielavesi   Tuula Moilanen

Rautalampi   Oikarin Tähti

Rautavaara   Ilkka Maunula

Siilinjärvi   Ahmon koulun Liikkuva koulu -team

Sonkajärvi   Vesa Hynynen

Suonenjoki   Helena Jäntti

Tervo   Penkkipunnerruksen SM-kisat

Tuusniemi   Ulla Soininen

Varkaus   Eila Lötjönen

Vesanto   Laura Nuutinen

Vieremä   Vieremän Koitto 

 

Pohjois-Savon Liikunta onnittelee kaikkia palkittuja!

VUODEN 2013 PARHAAT


Vuoden urheilija: Antti Ruuskanen

Vuoden valmentaja: Tuomas Sammelvuo

Vuoden joukkue: Vieremän Koiton naisten hiihtoviestijoukkue
(Kerttu Niskanen, Eveliina Randelin, Marjaana Pitkänen)

Taustavoima-tunnustus: Mika Kojonkoski

Savolainen urheiluteko: KuPS B-junioreiden Suomen Mestaruus

Elämänura-palkinto: Pentti Niskanen

Vuoden nuorisourheiluseura: Siilinjärven Pesis

Vuoden nuori urheilija: Ilkka Herola

Vuoden Liikuttajat:

IisalmiTommi Lehto / Juhani Ahon yläkoulu
IisalmiJari Hiltunen / Kauppis-Heikin yläkoulu
JuankoskiJuankosken Kuntoilijat ry
KaaviPasi Pitkänen
KeiteleSeppo Stranius
KiuruvesiAnja Huuskonen
KuopioSalibandyseura Welhot ry
LapinlahtiSavo Games
LeppävirtaJorma Rajakannas
MaaninkaMaaningan Mahti ry
PielavesiPielaveden Voimistelijat ry
RautalampiJanne Mensonen
RautavaaraKeijo Lukkarinen 
SiilinjärviVuorelan Kunto ry
SonkajärviEero Heiskanen 
SuonenjokiSuonenjoen Naisvoimistelijat ry
TervoKahvakuulanaiset
TuusniemiTuusjärven Tuiske ry
VarkausSamin Liikunta-ja elämyspalvelut Ky
VesantoTopi Simonen
VieremäAnneli Makkonen
 


Veikkauksen Jokeri-palkinto: Liisa Suihkonen

 

Pohjois-Savon Liikunta onnittelee kaikkia palkittuja!