Kumppanuustyö etenee liikunnallista elämäntapaa edistävien järjestöjen kesken.

12.10.2026

Liikunnallista elämäntapaa edistävien järjestöjen kumppanuustyö etenee

 

Kumppanuuspöytä II kokosi yhteen liikunnallista elämäntapaa edistävien, valtion yleisavustusta saavien järjestöjen edustajat toiseen viralliseen, yhteiseen tapaamiseen Helsinkiin keskiviikkona 7.10. Tapaamisessa tehtiin tilannekatsaus tähän asti tehtyyn työhön, ja suunnattiin katseita kohti marraskuuta ja ministeri Poutalan Pyöreää pöytää.

Syksyn aikana liikunnallista elämäntapaa edistävät järjestöt ovat luoneet yhteistä tilannekuvaa ja selkeyttäneet liikunnallisen elämäntavan edistämisen rooleja yhdessä. Työ on edennyt syksyn ajan kahdessa työryhmässä; määrittely- ja roolityöryhmä on työstänyt liikunnallista elämäntapaa edistävien järjestöjen tilannekuvaa sekä roolitusta, ja vaikuttamis- ja viestintätyöryhmä on keskittynyt yhteisiin vaikuttamistoimiin.

Tilannekatsauksesta tulevaisuuden perspektiiviin

Kumppanuuspöydässä tehtiin molempien työryhmien tilannekatsaus. Vaikuttamis- ja viestintätyöryhmä on luonut liikunnallisen elämäntavan edistämiseksi yhteisiä hallitusohjelmatavoitteita. Määrittely- ja roolityöryhmä on työssään edennyt liikunnallista elämäntapaa edistävien järjestöjen nykytilan kuvaukseen rooli- ja kohderyhmälähtöisesti.

Valtion liikuntaneuvoston pääsihteeri Toni Piispanen viritteli kumppanuuspöydän järjestöjä pidemmän tähtäimen ajatteluun esittelemällä Liikkumisen, liikunnan ja urheilun skenaarioita 2040-2050. Suomen Liikunnan Alueet ry:n pääsihteeri Heidi Pekkola kiittää järjestöjä hyvästä yhteistyöstä.

-            Olemme päässeet etenemään työssä kesän jälkeen sopivin askelin kohti marraskuun ministeri Poutalan pyöreää pöytää. Kumppanuustyötä on ollut innostavaa tehdä, kun toimijoiden kesken on ollut avoin ilmapiiri, summaa Pekkola.

Kokonaisuudessaan liikunnallista elämäntapaa edistävien järjestöjen kumppanuustyön tavoitteet ovat liikunnallisen elämäntavan edistämisen äänen varmistaminen yhteiskunnassa sekä liikuntaa edistävien järjestöjen yhteistyön kehittäminen ja roolitusten selkeyttäminen.

Keväällä 2026 liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Poutala kutsui huhtikuussa liikunnallista elämäntapaa edistävät järjestöt koolle pyöreään pöytään. Kumppanuustyö käynnistyi pyöreän pöydän jälkeen. Seuraavan kerran liikunnallista elämäntapaa edistävät järjestöt ovat koolla ministeri Poutalan pyöreässä pöydässä marraskuussa. Vuoropuhelua työn etenemisestä käydään säännöllisesti OKM:n kanssa.

 

Kumppanuustyötä tekevät  

Finlands Svenska Idrott FSI

Koululiikuntaliitto KLL ry

Liikunnan alueet ja Suomen Liikunnan Alueet ry

Liikunnan ja Terveystiedon Opettajat LIITO ry

Opiskelijoiden Liikuntaliitto OLL ry

Pyöräliitto ry

Reserviläisurheiluliitto RESUL

Suomen ammatillisen koulutuksen kulttuuri- ja urheiluliitto SAKU ry

Suomen Kuurojen Urheiluliitto ry

Suomen Latu ry

Suomen Liikunnan Ammattilaiset ry

Suomen Monikulttuurinen Liikuntaliitto FIMU ry

Suomen NMKY:n Urheiluliitto ry

Suomen Paralympiakomitea ry

Suomen Retkeilyliitto ry 

Suomen Sotilasurheiluliitto ry

Suomen Työväen Urheiluliitto TUL ry

Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto ry

Urheiluopistot ry

 

Lisätietoja

Heidi Pekkola, pääsihteeri, Suomen Liikunnan Alueet

Puh. 040 130 4530, heidi.pekkola@alueet.fi

 

Niko Peltokangas, viestintäpäällikkö, Opiskelijoiden Liikuntaliitto

Puh. 046 921 1215, niko.peltokangas@oll.fi

 

Henrika Backlund, toiminnanjohtaja, Suomen Latu

Puh. 040 663 3269, henrika.backlund@suomenlatu.fi